Opis projektu

Celem projektu jest opracowanie nowatorskiej konstrukcji, technologii wykonania i oprogramowania zminiaturyzowanego laserowego skanera przestrzennego (3D) (LIDAR – Light Detection and Ranging) w wersjach do zastosowań w robotach mobilnych lądowych (lub samochodów autonomicznych) oraz latających, o parametrach technicznych umożliwiających realizację zadań związanych z nawigacją i mapowaniem przestrzeni roboczej, oraz o cenie umożliwiającej powszechny dostęp.
Skaner będzie zintegrowany z czujnikami inercyjnymi wraz z oprogramowaniem umożliwiającym tworzenie mapy i lokalizację skanera względem mapy.
Jest to produkt całkowicie nowy na rynku polskim i wpisuje się w światową tendencję tworzenia sensorów do zastosowania w systemach autonomicznych. We wszystkich aspektach dorównuje, a w niektórych nawet przewyższa rozwiązania światowej konkurencji. Skaner będzie zbudowany w dwóch wersjach –do pomiaru przestrzeni wokół skanera 360 stopni w poziomie i 20-40 stopni w pionie oraz do pomiaru przestrzeni na wprost skanera w stożku o kącie rozwarcia 30-40 stopni. Proponowane rozwiązanie jest lepsze od konkurencyjnych m.in. w aspekcie rozdzielczości pionowej. W proponowanym, chronionym patentami rozwiązaniu uzyskujemy możliwość dowolnego zagęszczenia skanowanych punktów, podczas gdy w konkurencyjnych rozwiązaniach w każdym skanie powielane są cały czas te same skanowane punkty.
Podstawową funkcjonalnością skanera z oprogramowaniem będzie budowanie mapy przeszkód wokół pojazdu/drona. Drugą funkcjonalnością skanera wraz z oprogramowaniem będzie lokalizacja robota w stosunku do mapy w sytuacji, gdy nie można korzystać z systemów GPS (np. w trakcie konfliktu wojskowego czy wewnątrz budynków). Trzecia funkcjonalność będzie połączeniem dwóch pierwszych – praca w trybie SLAM (Simultaneous Localization And Mapping).
Projekt jest realizowany przez konsorcjum złożone z Politechniki Łódzkiej i przedsiębiorstwa PREXER – przyszłego producenta skanera.